ג'ימנמה


ברפואה ההודית המסורתית מקובל הצמח עוד מימי קדם כתרופה למחלת הסוכר.


ברפואת הצמחים המודרנית נחשב הצמח לבחירה הראשונה בטיפול בסוכרת ומיוחסת לו עוצמת פעילות מתונה. הג'ימנמה מתאימה לשימוש פרקי זמן ממושכים, ולקבלת מלוא ההשפעה יש להשתמש בה 6-12 חודשים. היא עשויה לשמש גם כטיפול מאזן ותומך בחולים תלויי אינסולין הלוקים בסוכרת מסוג I ו-II.


חלקי הצמח בשימוש רפואי

עלים.


חלקי הצמח בשימוש רפואי

תרכובות פנוליות:
תרכובות פלבונואידיות: quercitin, kaempferol
תרכובות איזופרנואידיות: gymnemic Acids (3.9%-4.6%), gymnemasaponins
חומרים נוספים: פוליפפטיד המורכב מרצף של 35 חומצות אמינו בשם gurmarin


פעילות רפואית

מוריד רמות סוכר בדם, מוריד רמות שומנים\כולסטרול בדם, מעודד הרזיה, מפחית תיאבון, מפחית תשוקה למתוק, משפר תפקודי לבלב.


התוויות

עיקריות: יתר סוכר בדם, סוכרת.
משניות: הרזיה (תמיכה), יתר כולסטרול, יתר שומנים בדם, תיאבון יתר, תשוקה למתוק.


רגישות, תופעות לוואי, תגובות ביניים, התוויות נגד ורעילות.
לא קיימים דיווחים על אודות רגישות או תופעות לוואי; הצמח בטוח ביותר לשימוש גם במינונים גבוהים; עקב פעילותו ההיפוגליקמית של הצמח יש לנקוט זהירות בטיפול בנוטלים אינסולין או תרופות אחרות (Glipizide, Glyburide) המיועדות לטיפול במחלת הסוכרת. מחקרים מראים כי שימוש משולב בצמח ובתרופות אלו הצריך התאמה במינוני התרופות; הצמח אסור לשימוש באנשים הסובלים מהיפוגליקמיה. רעילות: במחקר שנערך במשך שנה בעכברים שקיבלו מינון יומי של 0.5 גרם לכל קילו משקל לא נמצאה כל רעילות. במחקר אחר אשר נערך בעכברים עם תמצית מרוכזת (20:1) של הצמח נמצא כי מדד הרעילות LD 50 עמד על 4 גרם לקילו משקל גוף (מקביל ל-78 גרם לקילו של עלים יבשים).

הריון: שימוש מוגבל בנשים לא הראה כל רעילות. אין מחקרים בנושא.
הנקה: לא קיים מידע.


במבט סיני מסורתי

איכויות: מריר, ניטראלי.


השפעה רפואית

תומך בלבלב (טחול): לטיפול ספציפי בסוכרת.


אופני שימוש ומינונים

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 2-5 מ"ל TID.*
תמצית יבשה תקנית: 80% חומצה ג'ימנמית, 100-300 מ"ג TID.
חליטה: 2-5 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 25%-30%.
*אופן שימוש מועדף לטיפול בכמיהה למתוק.


הערה כללית לאופני השימוש

יש להתחיל השימוש בצמח במינון נמוך מחשש להיפוגליקמיה. ניתן להעלות המינון במידה שלא הושגה תגובה תוך פרק זמן של חודש. עם קבלת השפעה יש לרדת למינון המינימלי הפעיל. צפי התגובה הראשונית הינו שבועיים עד חודש ימים. מרב ההשפעה יושג תוך 6-12 חודשים.


מחקרים

כבר לפני כ-70 שנה נערכו מחקרים פרמקולוגיים אשר הדגימו את הפעילות ההיפוגליקמית של הצמח, ובשנים האחרונות נערכו מספר מחקרים, הן פרמקולוגיים והן קליניים, אשר הדגימו פעילות היפוגליקמית מובהקת. בניסוי שנערך על ידי (Okabyashi, Y. at al 1990) ואשר כלל מתן של Gymnema לחולדות סוכרתיות, נמצאה לאחר 28 יום ירידה ברמות הגלוקוז בדם לאחר הארוחה וכן נמצאה סבילות מוגברת לגלוקוז.
מחקר נוסף שנערך על ידי (Baskarann, K. et al 1990) מצא כי תמצית אשר הופקה מעלי Gymnema השיבה את רמות הגלוקוז בדם למצבן הנורמלי בחולדות סוכרתיות, לאחר 20 יום של מתן פומי. בנוסף נמצאה עלייה ברמות האינסולין ורגנרציה של ה-.Pancreatic islet cells
על פי (Shanmugasundaram E.R. et al 1990), מחקר קליני עם סוכרתיים תלויי אינסולין מצא כי תמצית Gymnema ההפחיתה את רמות הדם בצום של Glycosylated Haemoglobin, Glucose
ו- Glycosylated plasma protein, וכן הפחיתה את הצורך במתן אינסולין. אותו צוות של חוקרים ערך מחקר נוסף עם סוכרתיים אשר אינם תלויי אינסולין, ומצא כי מתן של תמצית Gymnema הביא לירידה בצריכה של תרופות היפוגליקמיות מקובלות. עוד נמצאה במחקר זה עלייה ברמות האינסולין בדם, בצום ולאחר האוכל, בהשוואה לקבוצת ביקורת אשר קיבלה רק תרופות היפוגליקמיות סטנדרטיות ללא מתן של Gymnema
במחקר מבוקר וכפול סמיות, אשר נערך על ידי (Brala P.M. & Hagen R.L. 1983) נמצא שהחומר הפעיל Gymnemic Acid המופק מעלי Gymnema, מעכב באופן משמעותי את חוש הטעם המתוק, וכמו כן נמצא כי חומר זה גם הפחית באופן משמעותי את התיאבון.
(Imoto, T. et al 1991) מצאו כי לחומר נוסף מ-Gymnema, הפוליפפטיד Gurmarin, ישנה השפעה מעכבת על תחושת הטעם המתוק (Anti sweet activity)
הג'ימנמה (Gymnema Sylvestre), המקובלת לשימוש כצמח מפחית רמות סוכר בדם ותשוקה למתוק, הראתה גם פעילות אנטי סרטנית בתאי מלנומה אנושיים ועל כן נראה שהצמח עשוי להיות יעיל בחולי מלנומה הסובלים גם מרמות גבוהות של סוכר בדם.


מקור: ראן צמחים